Facebook – Nå… Så Du Vil Være Kendt ? Se Med Her

Facebook Fordi Du Vil (Gen)Kendes

Det giver rigtig god mening at vise dit firma frem på Facebook. Jeg roser dagligt virksomheder for at være på Facebook. Mange er stolte, det er ganske naturligt, for at have en virksomhed med det man brænder for at lave og går igennem ild og vand for er altså noget særligt.

Facebook Firma - KS Online Marketing

Så den der med:

Facebook… nå nå du vil nok være kendt

Det er altså bare helt i orden. Her kommer 5 fordele:

  • Det er et medie stort set alle er på.
  • Der er billigt at annoncere.(lavere priser end i de trykte medier)
  • Målgrupper for annoncer kan laves særdeles præcist.
  • Du bliver med en aktiv Facebook side mere synlig i søgeresultaterne hos Google
  • Du kan lave reklame for events og begivenheder gratis.

OG mange mange andre ting, som sikrer et større kendskab til dit firma. Vil du selv i gang kan du bruge denne guide:  HER

Hvis du funderer over hvorfor Facebook til netop dit firma, så kan jeg fortælle, at der er 2 typer mennesker på det medie, som vil se dig:
“Hans og Grethe”. “Grethe” er vild med alt og deler, liker og kommenterer løs. Det gør “Hans” ikke, men han læser det (som f.eks. “Grethe” har delt eller liket), som interesserer ham uden at lave det store nummer ud af det, udover at skabe sig viden og inspiration til fremtidige investeringer, samarbejdspartnere etc..
 
“Hans” er faktisk lige så meget på Facebook som “Grethe”, men du ser ham ikke, og hører intet fra ham på hans tidslinje, men det er ham, der er interessant for din virksomhed også at få fat i. Så forhåbentlig uden at fornærme nogle med disse navne, så håber jeg at give dig et billede af, hvorfor det er vigtigt for dit firma at være på Facebook”.

[mc4wp_form id=

Book mig til opsætning af din Facebook side og tilvælg Pas & Pleje af den, hvis du selv vil passe dit firma imens, og tjene penge på det du er bedst til. 

De bedste hilsner fra
Kristina Sindberg | KS Online Marketing

E-Bog Online Marketing Gennem De sociale Medier - Kristina Sindberg - KS Online Marketing - Bøger

PS: Vil du have gratis tips, inspiration og nyheder til online markedsføring ? Du får inspirerende mails og sidste nye kampagnetilbud. Jeg viser cases du kan lade dig inspirere af til at lave egne opslag på dit firmas profiler på de sociale medier og udbyttet ved at fastholde den kreative side i dine opslag, og dermed øge kendskabet til din virksomhed.

Tilmeld her:

2019-01-17T12:20:59+00:00
Denne hjemmeside bruger cookies og tredjepartstjenester. Læs mere Ok

Vi bruger 1. og 3. parts cookies for at give dig den bedste brugeroplevelse. Du accepterer, hvis du klikker OK.