Case – Optimering Af Brugervenlighed På Danske Bibliotekers Websites

Case – Optimering Af Brugervenlighed På Danske Bibliotekers Websites2018-08-19T12:31:38+00:00

Kunde Derke Tek ApS / Opgave: Dataindsamling og indtastning af disse for optimering af brugervenlighed af Danske Bibliotekers Hjemmesider.

Dataindsamling - Brugervenlighed - websites - optimering af brugervenlighed - Danske Biblioteker - KS Online Marketing

Optimering Af Brugervenlighed Af De Danske Bibliotekers Hjemmesider.

Optimering af brugervenlighed på De Danske Bibliotekers hjemmesider var en rigtig spændende case Vigtigheden af let at kunne se hvad man kan på det enkelte bibliotek såsom: Er der wi-fi, print, skan, mødelokaler, studiefaciliteter samt ude i mange lokalsamfund at fortælle om hvornår bogbussen kommer, samt massevis af andre oplysninger lige fra adresser til URL’s.

Dette var en ren og skær research og tastearbejde opgave i en backend funktion og var en del af en større opgave.

Optimering Af Brugervenlighed

Dette er så væsentligt for hjemmesider i dag. Brugerne smutter lynhurtigt videre, når dette ikke er tænkt med ind i en hjemmesides funktionalitet. Du kan udover at lade mig klare dit tastearbejde og indsamling af data også få mig til at lave en:

Professionel Moderne Hjemmeside | Der Giver Mere Forretning

bibliotek.dk giver borgerne et samlet overblik over materialer på de offentlige danske biblioteker – og mulighed for at bestille til afhentning på eget bibliotek. Sitet håndterer 1,5 millioner bestillinger om året (2017). Den underliggende database rummer pr. august 2018 13.955.897 poster og opdateres dagligt.

Efter opgavens afslutning fik jeg denne anmeldelse:

 

SYSTEMATISK OG TIL PERFEKTION.

“Utrolig god oplevelse at samarbejde med Kristina. Hun gennemførte opgaven systematisk og til perfektion. God kommunikation både ved opstart og løbende. Det kunne ikke være bedre. Jeg vil med glæde samarbejde med hende en anden gang.”

Frederik Nielsen, Direktør og indehaver Derke Tek Aps


 

VIL DU HØRE MERE OM CASEN ?

Kontakt Kristina Sindberg på kontakt@ks-onlinemarketing.dk eller på telefon 40 62 52 30

Denne hjemmeside bruger cookies og tredjepartstjenester. Læs mere Ok

Vi bruger 1. og 3. parts cookies for at give dig den bedste brugeroplevelse. Du accepterer, hvis du klikker OK.