Pressemeddelelse – Odense Iværksætter Donerer Til Julemærkehjem

Pressemeddelelse:

Odense iværksætter Kristina Sindberg donerer gave til Julemærkehjem.

Tirsdag den 23. oktober 2018 bød på en helt særlig dag hos Julemærkehjemmet Fjordmark. Her valgte den Odenseanske iværksætter og livsstilsblogger at donere 200 flasker økologisk juice til børnene på dette Julemærkehjem i Kruså.

Kristina fortæller her om sine bevæggrunde:

”Med donationen håber jeg, at kunne give børnene en lille håndsrækning til netop hver morgen at vågne op og huske på de sejre og succeser, som de har taget og samtidig holde deres fokus på disse i deres vej i mål med af få lukket ”tunge døre” op i deres indre for at få adgang til det, de virkelig har lyst til at være nysgerrige på og herigennem skabe en indre glæde, som kan virke som hver enkelt barns vej til udvikling og at nå det, de drømmer om. At bibringe børn oplevelser, og give dem mulighed for at finde vejen til deres succes er vigtig for mig. Med udgangspunkt i succes skabes hvor lille den end kan tage sig ud afsættet til flere succesoplevelser” dette er min tilgang til livet”.

Donationen var 200 flasker God Morgen-juice fra juiceproducenten Rynkeby i Ringe. Hun havde vundet retten til at donere disse til et velgørende formål efter eget valg i en konkurrence om dette på det sociale medie Instagram.

Allerede Onsdag den 24. oktober 2018 vil noget af juicen sandsynligvis blive brugt i forbindelse med, at Julemærkehjemmet Fjordmark har 80 års jubilæum fortalte Lasse Balsgaard, forstander for Fjordmark Julemærkehjem til Kristina. De afholder blandt andet et familie jubilæumsløb på dagen for alle, der har lyst at deltage. Her påtænker Lasse, at deltagerne kan få et lille glas juice efter løbet, fortalte han Kristina under hendes besøg tirsdag.

I køkkenet var der også glæde på Fjordmark. Her fik Kristina en snak med hjemmets kok Tina, som fortalte, hvordan hun havde tænkt juicen ind i kosten, idet børnene ikke må få store mængder juice, derfor blev der tænkt alternativt, som eksempelvis i en salat og i hjemmebagt brød. Kristina foreslog, at der blandt andet kunne laves isterninger, og glæder sig i øvrigt til at prøve opskrifter fra Julemærkehjemmet Fjordmark’s kogebog af hjemme i Odense igen.

Pressemeddelse - Julemærkehjem Fjordmark - Iværksætter Kristina Sindberg - KS Online Marketing

Foto Credit: Laycock Medie, Emma Laycock.

For yderligere information kontakt venligst:

Kristina Sindberg, Online Marketing Manager, KS-Online Marketing, mobil 40 62 52 30

Kort om Kristina Sindberg:

Iværksætter og livsstilsblogger Kristina Sindberg satte først gang i bloggen Love2live i 2016 og fik lynhurtigt flere tusinde aktive læsere. Herefter startede hun Klub Q, som er en lille netværksgruppe i det Fynske med fokus på oplevelser og inspiration.  I maj 2018 opstartede hun KS – Online Marketing, som er et lille dedikeret og nærværende firma, der hjælper andre iværksættere, samt mindre og større virksomheder med deres digitale markedsføring. I et stærkt domineret marked, må man sige at det er en noget vovet ting at gøre. Trods dette er det lykkedes at skabe en lille sund virksomhed, som hjælper dybt professionelt og dokumenteret og ikke mindst indenfor et budget, som sikrer at selv mindre selvstændige kan være med.

Links:

Støt selv – Her link til Julemærkefondens kogebøger >>>

Her link til God Morgen På Facebook om begivenheden >>>

Kontakt Kristina Sindberg her >>>

Se den fine video fra Fjordmark Julemærkehjem herunder:

For privacy reasons YouTube needs your permission to be loaded. For more details, please see our Cookies – og persondatapolitik.
I Accept
2019-01-25T22:34:55+00:00
Denne hjemmeside bruger cookies og tredjepartstjenester. Læs mere Ok

Vi bruger 1. og 3. parts cookies for at give dig den bedste brugeroplevelse. Du accepterer, hvis du klikker OK.