Google Analytics – Giver Viden Der Vinder

Google Analytics – Få Viden Der Vinder

Google Analytics er et analyseværktøj, som implementeret på dit firmas hjemmeside gør dig i stand til blandt andet at kunne se statistikker over:

  • Hvilke sider der læses på din hjemmeside.
  • Hvor længe dine besøgende er hos dig.
  • Hvor mange der besøger din hjemmeside.
  • Hvordan de landede lige præcis hos dig.

Dette er blot et lille udpluk af alt det, som er rart at vide, når der skal skrives opslag på dit firmas sociale medier, eventuelt annonceres, redigeres på din hjemmeside, laves konkurrencer, nyhedsbreve eller laves tiltag med begivenheder du afholder med dit firma.

BOOK “GOOGLE LOVE” HER

ks online marketing - Sociale Medier | Web | Design For Mindre Virksomheder

Google Analytics – Mere Viden & Større Forståelse

Når du bruger Google Analytics vil du opleve en endnu større forståelse af din virksomheds stærke sider og de sider som har en udfordring. Her mener jeg eksempelvis at du vil kunne se at dine brugere f.eks. bruger deres telefon til at læse på din hjemmeside, men du har ikke gjort din hjemmeside brugervenlig for netop mobiltelefoner. Bare en lille ting, som kan rettes til OG tro mig, der er mange der ikke har styr på dette, selv helt store virksomheder, som jeg egentlig troede havde en hær af online folk til at sikre brugervenlighed.

Du kan selv sætte Google Analytics op eller lade mig gøre det for dig. Læs mere om værktøjet HER

Kontakt mig uforpligtende for nærmere på tlf. 40 62 52 30 eller mail: kontakt@ks-onlinemarketing.dk

De bedste hilsner fra

Kristina Sindberg

Online Marketing Manager | KS – Online Marketing

Vil du have gratis tips, inspiration og nyheder til online markedsføring ? Du får 12 inspirerende mails om året, hvor du blandt andet kan se cases og lade dig inspirere til at lave egne opslag på dit firmas profiler på de sociale medier & noget om at fastholde den kreative side i dine opslag og dermed øge kendskabet til din virksomhed.

Tilmeld 12  Årlige Nyhedsbreve Her >>>

2018-08-15T17:54:23+00:00
Denne hjemmeside bruger cookies og tredjepartstjenester. Læs mere Ok

Vi bruger 1. og 3. parts cookies for at give dig den bedste brugeroplevelse. Du accepterer, hvis du klikker OK.